poniedziałek, 19 października 2015

Jeżyny czyli czas na jagody

Jeździliśmy co weekend do lasu na jeżyny :) Powolutku i udało się uzbierać  20 słoiczków (po 250ml).

Kolejny pyszny, zdrowy i darmowy dar natury :) Równie pyszny jak Sok z czarnego bzu.

Owoce dziko rosnących jeżyn zawierają m. in. wyjątkowo dużo witaminy B1, B2, E, K, P, PP i karotenu, poza tym minerały takie jak potas, wapń, mangan, miedź, sód, fosfor, żelazo. Zarówno owoce jak i liście jeżyny wzmacniają układ odpornościowy.
Jeżyny mają działanie przeciwgorączkowe, napotne i przeciwzapalne, zawierają naturalny kwas salicylowy. Picie soku zaleca się w okresie infekcji z gorączką, rekonwalescencji po chorobie lub operacji. Młode liście jeżyny zbierane wiosną pomagają w leczeniu chorób przewodu żołądkowo-jelitowego (wrzodów dwunastnicy i żołądka), wątroby i woreczka żółciowego, w przypadku różnego rodzaju zatruć pokarmowych. Przejrzałe owoce mają działanie przeczyszczające, niedojrzałe i suszone stosuje się w leczeniu biegunki. Są powszechnie stosowane w celu poprawy apetytu.

Owoce i liście jeżyny przyspieszają metabolizm, obniżają poziom złego cholesterolu, pomagają w leczeniu otyłości i cukrzycy, obniżają poziom glukozy we krwi.

Napary z liści jeżyn normalizują pracę układu hormonalnego, mają zastosowanie w okresie menopauzy i przy silnych bólach menstruacyjnych.
Owoce jeżyny są pomocne w leczeniu chorób pęcherza i chorób nerek, mają działanie moczopędne.

Spożywane świeże owoce pobudzają przepływ krwi w mózgu, poprawiają pamięć. Poza tym jeżyny mają pozytywny wpływ na pracę ośrodkowego układu nerwowego, poprawiają jakość snu, zmniejszają pobudliwość. Są polecane szczególnie dzieciom.

Jeżyny zawierają substancje zapobiegające rozwojowi nowotworów i oczyszczające organizm z odpadów przemysłowych.

Zewnętrznie stosuje się je w leczeniu egzemy, wrzodów i różnych ran, bólu i zapalenia gardła.

Napar z liści jeżyny w zapaleniu krtani, oskrzeli i tchawicy

2 łyżki suszonych liści zalać około 400 ml wrzącej wody i zaparzać w termosie przez 3-4 godziny. Przecedzić i powoli pić ciepły napar 4 razy dziennie po pół szklanki.

Wywar z suchych liści jeżyny przy zapaleniu błony śluzowej żołądka
 Łyżkę liści zalać szklanką przegotowanej wody i podgrzewać w łaźni wodnej przez 5 minut. Wyłączyć gaz i pozostawić w naczyniu jeszcze przez dwadzieścia minut. Pić w równych częściach 4 razy dziennie.

Odwar z liści i kwiatów jeżyny w czasie biegunki
10 g suchych liści i kwiatów jeżyny zalać 200 ml wody i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 15 minut. Odstawić pod przykryciem na 2 godziny i przyjmować 4 razy dziennie po 1 łyżce. Delikatny domowy sposób na rozwolnienie.

Jeżyny we własnym soku
Jeżyny umyć, włożyć do słoiczków, zasypać cukrem (1 łyżeczka), zakręcić, zagotować i odwrócić.

Na zdrowie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz