piątek, 21 września 2012

Łamaniec-Cinnamon Sugar Pull-Apart Bread

Składniki na cynamonową drożdżówkę do odrywania:

*2 3/4 szkl mąki pszennej
*1/4 cukru
*1 opakowanie drożdży instant
*5 łyżek masła
*2/3 szkl mleka
*odrobina cynamonu
*2 jajka

Wymieszaj ze sobą mąkę, cukier i drożdże. Masło roztop w mleku, odłóż na bok, aby wystygło do temperatury pokojowej. Wtedy dodaj je do mąki wraz z kryształkami cynamonu i jajkami. Teraz dokładnie wyrób ciasto, aż będzie sprężyste i elastyczne. Pozostaw je w cieple do podwojenia objętości.

Jeśli ktoś ma maszynę do pieczenia chleba :) Wrzucić najpierw mokre składniki (roztopione masło z mlekiem i wodą) Jak przestygnie dodać roztrzepane jajka. Na koniec wszystkie suche składniki.

Piękne zdjęcia ze str My Soul is the Sky

Składniki na cynamonowe nadzienie:
4 łyżki masła
1/2 - 3/4 szkl cukru
2 łyżki cynamonu

Masło roztop w rondelku na małym ogniu, a następnie odstaw na bok. Cukier połącz z cynamonem.

Można robić z powidłami ... co kto lubi. Ja dzisiaj wypróbuję z powidłami śliwkowymi- jakoś nie mam już siły na prużenie jabłek.

Gdy ciasto podwoi swoją objętość rozwałkuj je na prostokąt o grubości ok 0,5-1 cm i równomiernie posmaruj jego powierzchnię roztopionym masłem przy pomocy pędzelka lub łyżki. Obsyp cynamonową mieszanką. Ciasto pokrój na 6 pasków, a następnie ułóż je jeden na drugim posmarowaną powierzchnią ku górze. Teraz pokrój ten jeden wysoki blok na kilka kwadratów i włóż je pionowo do wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej formy. Piecz w 180C przez ok 25 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz