wtorek, 14 października 2014

Ziołowa herbata na przeziębienie

Już od dłuższego czasu "chodziła" za mną suszarka do żywności :) Ale zawsze są inne wydatki. Tym razem odłożyłam 119zł+60zł ubezpieczenie na 5lat i WRESZCIE kupiłam :) Z MPM -MSG-02
źródło MPM.pl

Jak na suszarki mocna, nie najmocniejsza, ale 400W to bardzo dobrze. I cena dobra, bo z reguły im mocniejsza tym cena bliższa 200zł w górę, a tutaj 119zł.

+duża i pojemna
+przeźroczyste pojemniki
+moc do ceny

-na 3 biegu dość głośna i denerwujące, ale da się przeżyć. Chociaż męża to bardzo denerwowało. Mnie mniej.

Oczywiście MUSIAŁAM ją wypróbować :) hahaha Więc poszłam z dziećmi na spacer do dziadków, gdzie są łąki. Daleko od miejskiego smrodu.

Pogoda była letnia 26st!!! Więc spacerowałyśmy i zbierałyśmy zioła :)

Oprócz melisy i Waleriany, bo to mam w doniczce na balkonie :) Reszta z łąki :)

Jeśli ktoś nie ma możliwości zebrania ziół z dala od miasta to lepiej kupić gotowe herbatki. Ja polecam z firmy Dary Natury. Skład 100% ekologiczny i zdrowy. Cena za 50g herbaty od nie całych 5zł :) Super :)

Wracając do tematu :) Mamy już połowę października, więc nie ma wszystkich ziół, które bym chciała. Ale spokojnie :) od wiosny się zacznie zbieranie :D np. kwiaty lipy, kwiaty bzu czarnego, kwiaty śluzu. Latem... owoc maliny, bzu czarnego, owoce truskawki, owoce czarnej po

Skład herbatki zależy tylko i wyłącznie od dostępnych ziół. Zbierajcie tylko to co znacie i jesteście pewni! To tak jak z grzybami.

Zioła po wysuszeniu w suszarce zachowały piękny kolor. Miałam wcześniej ususzoną na słońcu melisę i walerianę i różnica w kolorze kolosalna! Na słońcu wyblakłe, a suszarka zachowała piękny kolor.

Jak długo suszyłam zioła? Najszybciej skrzyp i rumianek ok 3-4h. Później krwawnik, babka i mięta ok 7-8h. Najdłużej słonecznik 14h.

Składniki:
*kwiaty słonecznika-Obecnie stosowany jest dosyć rzadko jako lek przeciwgorączkowy, przy przeziębieniach, grypie, anginie i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.Odwar z kwiatów pobudza apetyt, ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów. (źródło DBZ.pl)

*ziele krwawnika- Działanie: przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Dawniej sporządzano napar na krwotoki wewnętrzne. Dziś ziele krwawnika stosuje się wewnętrznie głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, kurczami jelit, niestrawnością oraz, ze względu na działanie przeciwzapalne, w chorobie wrzodowej. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie. (źródło Wikipedia)


*babka lancetowata- Liść babki lancetowatej stosowany jest głównie jako środek wykrztuśny i rozkurczający mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych w mieszankach ziołowych i syropach, ponadto w stanach zapalnych jamy ustnej, krtani - znaczenie lecznicze maja tu śluzy i garbniki które zmniejszają przekrwienie błon śluzowych oraz nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych. Sok ze świeżych liści babki lancetowatej albo odwar z liści wysuszonych przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka. (źródło Wikipedia)*melisa- Ma działanie uspokajające i rozluźniające oraz pobudzające trawienie. Właśnie dzięki garbnikom i olejkom eterycznym melisa działa uspokajająco. Polecana jest szczególnie w stanach wyczerpania nerwowego, ogólnego pobudzenia. Rekomendowana dla neurasteników.Spośród szerokiego wachlarza właściwości leczniczych warto wymienić, że melisa przynosi ulgę przy bólu głowy i bólach menstruacyjnych oraz w zespole przewlekłego zmęczenia. Pomaga także w zaburzeniach trawienia, przy rozstrojach żołądka i przewodu pokarmowego, zmniejsza wzdęcia i gazy oraz w schorzeniach dróg żółciowych.(źródło sklep Czas Herbaty)


*waleriana-Waleriana ma silne działanie uspokajające, a jednocześnie podnosi koncentrację i sprawność umysłową. Działa też kojąco, bo zmniejsza napięcie nerwowe. Dlatego polecana jest w migrenie, w nerwicach czynnościowych, szczególnie układu krążenia, zaburzeniach neurowegetatywnych i stanach napięcia układu pokarmowego. No i poprawia jakość snu. (źródło Poradnia.pl)


*rumianek pospolity- Koszyczki rumianku zawierają przede wszystkim olejek eteryczny, w którego skład wchodzi głównie chamazulen oraz bisabolol. Rumianek zawiera także flawonoidy, kumaryny, terpeny, kwasy organiczne, cholinę, śluzy i sole mineralne.Rumianek pospolity ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie, przyspieszające gojenie się ran, dezodoryzujące, przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne, pobudzające przemianę materii w skórze. Koszyczki rumianku stosuje się wewnętrznie w skurczach i stanach zapalnych żołądka i jelit. Zewnętrznie stosuje się je przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, bakteryjnych schorzeniach skóry i jamy ustnej, ranach, oparzeniach i owrzodzeniach, alergiach skórnych, stanach zapalnych dróg oddechowych (w postaci inhalacji). (źródło PoranikZdrowie.pl)


*skrzyp polny-Ziele skrzypu działa słabo diuretycznie. Stosuje się go w obrzękach pourazowych i zastoinowych, w stanach zapalnych i zakażeniach bakteryjnych dróg moczowych oraz w celu zwiększenia ilości wydalanego moczu i wywołania efektu płukania. Skrzyp polny jest także stałym elementem preparatów wzmacniających włosy, skórę i paznokcie. Działanie lecznicze tej rośliny związane jest z zawartością związków chemicznych - flawonoidów, alkaloidów oraz soli mineralnych, a przede wszystkim rozpuszczalnej krzemionki. Odwar z ziela skrzypu pomaga w leczeniu zapalenia cewki i pęcherza moczowego. (źródło PoranikZdrowie.pl)


*mięta-Liście mięty pieprzowej zawierają przede wszystkim olejek eteryczny (jego główny składnik to mentol) oraz garbniki. Mają działanie spazmolityczne, żółciotwórcze, wiatropędne, zwiększające wydzielanie soku żołądkowego, usprawniające pracę jelit. Stosuje się je w stanach kurczowych żołądka i jelit, przy zaburzeniach trawienia, w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Mają też właściwości przeciwbakteryjne i nieznacznie uspokajające. Mięta to także popularna roślina przyprawowa.  (źródło PoranikZdrowie.pl)Po wysuszeniu...CO ZA CUDNY ZAPACH!!!!! Herbatka jest pyszna! Pijemy z miodem z mniszka lub z miodem sosnowym. Idealne na jesienne i zimowe dni. Zdrowe i smaczne :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz